YENİ YIL ÖNCESİ EV ALMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

2020 Yılına sayılı günler kaldı. Yatırımcılar ve ihtiyaç sahipleri ev alma konusunda tereddütte kalıyor, yeni yıl öncesinde ev almanın avantajlarını sizler için derledik

2019 Yılının ilk yarısında tüketicilerin yeni bir ev alma oranı beklentileri karşılamadı. Bunun üzerine KDV ve tapu harcı indirimine gidilmesi piyasanın hareketlenmesini sağladı.

Mevcut olan ‘KDV ve tapu harcı’ indiriminin 31 Aralık tarihinde sona erecek olmasının yanı sıra kredi faiz oranlarının %1’in altına gerilemesi konut alımında ‘zam öncesi  ‘  son fırsat olarak değerlendirilebilir.

KDV ve tapu harcı indiriminin yılbaşından sonra bitecek olması ile beraber ortalama 500.00 TL değeri olan bir konutta yaklaşık 50.000 TL fiyat farkı olacağı öngörülmektedir.

TÜİK verilerine göre, bu yılın ocak-ekim döneminde 1 milyon 8 bin adet konut satıldı. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 1 milyon 149 bindi. Buna göre ilk 10 ayda konut satışlarında %12,2 civarı bir düşüş yaşandığı hesaplanıyor. Fakat son aylardaki toparlanmanın devamıyla 2020 yılında konut satışlarında yüksek bir artış beklenmektedir. Buna bağlı olarak konut fiyatlarında da artış olacağını söyleyebiliriz.

Bu indirimlerin yanı sıra ayrıca peşin alımlarda ‘  %25 indirim’, ’50 ay 0 faiz’ gibi bir çok kampanyalar düzenlenmekte. Kimi şirketler de banka kredisi kullandırmak yerine, bünyesindeki finansman modelleriyle kişiye özel ödeme planları sunuyor. Ayrıca yatırım amaçlı sayın alım yapacaklara kira garantili satışlarda yapılmaktadır.

Son 3 yılda kur artışına bağlı olarak maliyetler %40’lara varan oranlarda yükselirken konut fiyatlarına bu maliyetler yansıtılmadı. Bu maliyet artışlarının 2020 yılı itibari ile konut fiyatlarına yansıyacağını böylelikle konut fiyatlarında ekstra bir artış olabileceği de söylenilebilir.

İNDER Başkanı Nazmi DURBAKAYIM  yaptığı açıklamada mevcut konutların  %30-40 zararla satıldığını belirterek fiyat düşüşünün duracağı konusuna da vurgu yaptı.

‘KDV ve Tapu Harcı indirimi ’nin 31 Aralık itibari ile sona ermesi ‘Faiz Oranları’ nın düşük olması gibi bir çok avantajın olduğu bu dönem de yeni konut almanın tam zamanı, yılbaşı sonrasında bu satış rakamları olmayacak gibi duruyor.