Müşterilere Karşı Sorumluluk

Pandemi sürecinde tüm dünyada yaşanan hem sosyal hem ekonomik sıkıntılar, gayrimenkul sektöründe ciddi bir krize ve kriz sebebiyle önemli değişimlere neden oldu. Turizm, yemek, eğlence gibi sektörler ciddi derecede zarara uğradı. Ancak hangi sektör olursa olsun teknolojik gelişmeleri takip eden ve çağa ayak uyduran işletmeler ayakta kalabildi.

Bu pandemi süreci, esasen tüm sektörler için teknolojik ihtiyacı bir kez daha ortaya koymuş oldu. Videokonferans, online toplantılar ve eğitimler, hijyene verilen önem ve önlemler… Bu tip yeni gelişmeler bireyden devlete kadar hepimizin yöneldiği çözümler. Ancak sosyal yaşantının, temasın, yüz yüze görüşmelerin ve işletmelere olan güvenin azaldığı bu dönemde gayrimenkul sektörüne ne gibi çözümler getirildi? Biz neler yaptık ve krizi nasıl atlattık?

İlk olarak ev satın almak güven gerektiren ve bir kaç kez düşünülerek yapılan bir harekettir.  Portföyümüzdeki evlere bakmak isteyen müşterilerimizi yanıtsız bırakmak ve taleplerine bir karşılık verememek bizim için bir eksiklik olurdu. Bu süreçte müşterilerimizi görüntülü arayarak portföy gezdirdik ve bu şekilde bilgi edinmelerini sağladık. Elbette yüz yüze görüşme kadar olmasa da gayet verimli ve memnuniyet oranı yüksek görüşmeler gerçekleşti.

Teknolojiyi Değerlendirmek Şart!

Sürecin bizlere öğrettiği en önemli şeylerden biri de teknolojiyi sosyal ve özel yaşantımız dışında mesleki hayatımıza da dahil etmemiz oldu. Bireysel olarak sosyal medyada, internet platformlarında, dizi ve film platformlarında fazlaca vakit geçiriyoruz. Ancak çok faydalı ve ihtiyaç temelli teknolojik aletleri, iş hayatımızda değerlendirmeyi unutuyoruz. Pandemi süreci bizlere teknolojiyi iş hayatımızda da değerlendirmemiz gerektiğini öğretmiş oldu. Müşterilerimiz için lüks sitelerimiz ve dairelerimizde son derece kaliteli ve profesyonel drone çekimleri gerçekleştirdik. Dairelerimizin kalitesini niteliklerini somut gerçekler ile müşterilerimize sunmuş olduk. Bu ve benzeri teknolojik yenilikleri kullanmak, pandemi sürecinde önlemli olmanın yanı sıra sektöre renk katmayı da beraberinde getiriyor.

Her İşin Başı Sağlık!

Bir çok sektörde olduğu gibi bizler de bu sürecin en önemli fiiliyatının hijyen ve sağlık olduğunun farkındayız ve pek tabii buna göre hareket ediyoruz. Sağlık, her şeyin başında geliyor bizler için. Dolayısıyla süreci yönetmenin en önemli koşulu hijyenli ve tedbirli hareket etmektir. Bu fikrimize dayanarak gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki bütün kiralık ve satılık portföylerimizde düzenli olarak Coronavirüse karşı özel ekiplerle birlikte dezenfekte işlemi gerçekleştiriyoruz ve müşterilerimiz için steril bir ortam hazırlıyoruz.

Geçmiş yazılarımızda bahsettiğimiz gibi pandemi sürecinin devam etmesiyle birlikte gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi hızlandı. Dolayısıyla bu gelişmeyi öngörüp bu temelde hareket etmek, bir gayrimenkul danışmanı veya yöneticisinin işi için yapabileceği en doğru şeydir. Pandemi sürecinde hassas ve topluma, müşterilere karşı sorumlu davranmak en çok dikkat ettiğimiz konulardan biridir. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun açıklamaları, önlem ve yapılmaması gerekenler hakkındaki nasihatleri doğrultusunda hareket ederek tüm portföylerimizde hijyen çalışmaları gerçekleştirdik. Müşterilerimiz ve toplum için gerekli bir sorumluluk üstlendik ve bu sorumluluğu hissetmeye devam ediyoruz.