Gayrimenkul Sektörüne Bahar Geliyor!

Havaların ısınması, baharın gelişi ile birlikte gayrimenkul sektörü de hareketleniyor.

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile yeni projeler art arda gelmeye başladı!
Bildiğiniz üzere konut kredisi faiz oranları şu an yüzde 0.79’lara kadar indi. Faizlerdeki bu rakamları en son 2013 yıllarında gördüğümüzü göz önünde bulundurursak şu an gayrimenkulde yatırım yapmak için oldukça doğru bir zaman. Konut kredisindeki bu faiz oranları aynı zamanda sektörde yeni projelerin de hızlıca başlamasını sağladı. Çünkü gayrimenkul sektörü temsilcileri; konut satışlarında artış olduğunu hatta bu yıl 500 bin konutun kredili atılacağını belirtiyor.
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, politika faizinde indirime giden Merkez Bankası’nın faiz indirim stratejisinin banka kredili konut satışını 2020’de patlatacağını düşünüyor. Merkez Bankası’nın bu sene ocakta 75 baz puan, şubatta 50 puan daha indirime giderek politika faizini yüzde 10.75’e çektiğine hatırlatan Gökhan Taş, “Bu sene ortalama konut kredi faiz oranı şu an için yüzde 0.98. Ancak bunun daha da düşeceği öngörülüyor. Dolayısıyla bu sene geçen seneye kıyasla yaklaşık 200 bin daha fazla banka kredili konut satışı gerçekleşecek” dedi.

Ev almak için doğru zaman, bu bahar!
Tabi tüm bu hareketlilikten bahsederken şunu da unutmadan eklemek gerekir ki emlak sektörüne baharın gelişi stoktaki konutların erimesine sebep olacaktır. Döviz ile birlikte inşaat maliyetlerinin de arttığını düşünürsek yeni yapılmaya başlanan projelerde fiyatlar çok daha yüksek olacaktır. Şu an alacağınız bir daire bir sonraki sene fiyatlarına göre %50 daha indirimli demek çok da yanlış olmasa gerek.

Kredili satışta rekor beklentisi!
Girişte de bahsedildiği üzere kredi faiz oranlarındaki düşüşün kredili konut alımında bir rekor yaratacağı öngörülmektedir. 2017’de faiz oranı ortalaması yüzde 1 iken 473 bin konut ipotekli satılmıştı, faiz oranı ortalaması yüzde 1.5 olan 2018’de 276 bin konut satıldığını görüyoruz. Yine 2009’da konut faiz oranı yüzde 1.3 iken 22 bin banka kredili konut satılmıştı. 2010’da konut kredi faiz oranları yüzde 0.9’a çekildi ve banka kredili konut satış adedi 246 bini geçti. Benzer bir eğilimi 2012-2013 senelerinde de görebiliyoruz. 2012’de ortalama konut kredi faiz oranı yüzde 1.03 iken 270 bin banka kredili ev satışı gerçekleşti, 2013’te ise konut kredi faiz oranları ilk kez yüzde 1’in altına düştü ve ortalama yüzde 0.80 olarak gerçekleşti. Satılan banka kredili konut adedi ise 460 bini buldu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayim “2019 yılı itibariyle açıklanan büyüme rakamları, inşaat sektörünün önümüzdeki dönemler için hazırlandığını göstermektedir. Son 1.5 yıldır bekletilen projeler nedeniyle gerilimi artan inşaat sektörü her an ok gibi fırlayabilir” dedi. Geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik gelişmelerin ve sektörde yapılan yeni düzenlemelerin, inşaat firmalarının yeniden yapılanmasına neden olduğunu belirten Durbakayım, bu yeni yapılanma hazırlıklarını tamamlayan sektörün artık atağa geçeceğine de dikkat çekti.