Gayrimenkul Danışmanınıza Sormanız Gereken 4 Soru

Bir gayrimenkul danışmanı seçimi, potansiyel emlak işlemleri kadar korkutucu gelebilir. Bu kadar çok seçenek bulunduğundan, potansiyel bir gayrimenkul danışmanının ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu garanti etmek için soru sormak önemlidir.

Soru sormak, ev satış hedeflerinize ulaşma konusunda hayati önem taşıyan deneyim düzeylerini, uzmanlık alanlarını ve kişiliklerini ölçmenize yardımcı olacaktır. Bu arada, mümkün olan en iyi kararı vermenizi sağlamak için bir görüşme sırasında sormanız gereken 4 önemli sorudan oluşan bir liste hazırladık.

Odaklanma Alanınız Nedir?

Gayrimenkul danışmanları genellikle belirli türde bir gayrimenkul veya yerde uzmanlaşmıştır. Potansiyel gayrimenkul danışmanınızın uzmanlığını belirlemek için, bu soruyu sorarak gayrimenkul danışmanının ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını hemen öğrenebilirsiniz.

Cevap size kaç tane yerel işlem yaptıkları hakkında bir fikir verecektir. Geçen yıl belirli bir bölgede kaç tane ev sattıklarını sormanız tavsiye edilir.  Emlakçılar genellikle iki mülkün sadece birinde uzmanlaşırlar.

Tam Zamanlı Bir Gayrimenkul Danışmanı mısınız?

Sadece yarı zamanlı olarak gayrimenkulde çalışan birçok iyi gayrimenkul danışmanı var. Bununla birlikte, bu gayrimenkul danışmanlarının birçoğu, bilgilerini, uzmanlıklarını ve sektördeki temaslarını oluşturmak için zaman bulamıyor.

Deneyimsiz gayrimenkul danışmanları, bir evi satışa hazırlamanın en iyi yolunu bilmiyor olabilir.  Gayrimenkul piyasasının tüm yönlerini bilen bir gayrimenkul danışmanı seçimi sizin için daha doğru olacaktır.

Şu Anda Kaç Müşteriyle Çalışıyorsunuz?

Rakam ne kadar yüksek olursa, gayrimenkul danışmanının emlak ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde karşılamak için yeterli zamanı olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Diğer yandan eğer cevap sıfırsa, bu gayrimenkul danışmanının aradığınız deneyim veya başarı seviyesine sahip olamayabileceği düşünülebilir.

Referans Verebilir misiniz?

Gayrimenkul danışmanının birlikte çalıştığı son üç müşterinin iletişim bilgilerini isteyin. Gayrimenkul danışmanı belirli müşterileri seçemeyeceğinden, dürüst geri bildirim alma şansınız yüksektir.