Gayrimenkul Danışmanı Olmadan Ev Almak: Bilmeniz Gerekenler

Gayrimenkul danışmanı olmadan bir ev satın almak kolay görünüyor olabilir. Ancak beraberinde birçok dezavantajı getirdiğini de kabul etmek gerekmektedir. Bir gayrimenkul danışmanı mümkün olan en iyi evi ve mümkün olan en iyi teklifi almaya çalışırken kesinlikle isteyeceğiniz birçok uzmanlık avantajı sunuyor.

Kendinize “bir ev satın almak için gayrimenkul danışmanına ihtiyacım var mı?” diye soruyorsanız, yanlış soru sormuş olursunuz. Bunun yerine, faydaların ne olacağına odaklanmalısınız. Bir gayrimenkul danışmanı olmadan ev satın alma görevini üstlenmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar bulunuyor.

Satıcıların teklifinizi göz önünde bulundurma olasılığı daha düşük olabilir

Her iki taraf da kendi çıkarlarını azami düzeye çıkarırken, alıcı ile satıcı arasındaki ilişki oldukça zordur. Genellikle satıcıyla fiziksel olarak hiç temas etmediğiniz için, güvene yönelik riskler oluşabilir. Bir gayrimenkul danışmanına sahip olmak, dürüstlüğünüz için onay veren bir yetkili temsilciniz olduğu anlamına gelir, bu da bir satıcının mülküne gelen teklifinizi dikkate alması olasılığını artırır.

Gayrimenkul danışmanı müzakere yeteneğine sahiptir

Başarılı gayrimenkul danışmanlarının müzakerelerde büyük şeyleri başarma becerisi vardır. Mükemmel evi bulduğunuzu varsayalım ama sonra evde bir hasar olduğunu öğrendiniz. Bu noktada hedefiniz, satıcının onarımların bedelini ödemesini sağlamak veya maliyeti karşılayacak fiyatı düşürmektir. Ancak satıcılar kar etmeye çalışıyorlar ve satış fiyatını düşürmek söz konusu olduğunda, anlaşmaya meraklı değiller. Bu durumda iyi bir danışman ne isterseniz elde edebilir.

Gayrimenkul dilini anlamak zor olabilir

Tıpkı hukuk kuralları ve vergi formları gibi, gayrimenkul de doğal olarak yabancılara kafa karıştırıcı bir dille doludur. Şaşırtıcı bir terim veya kısaltmanın ne anlama geldiğine bakmak için Google’ı kullanabildiğinizden emin olabilirsiniz, ancak hayatınız boyunca yapacağınız en büyük yatırımlardan birine arama motorlarına güvenmek ya da yasal olarak kendinizi bağlama riskini almak ister misiniz? Tam olarak anlamadığınız bir şey mi var? Küçük hataların emlakta büyük sonuçları olabilir ve genellikle bu durumda bir gayrimenkul danışmanına sahip olmak çok önemlidir.

Gayrimenkul danışmanı olmadan bir ev satın almak zordur ve genellikle tavsiye edilmez. Ev alımlarının yaklaşık %10 ile %15’i bir emlakçı yardımı olmadan gerçekleşir. Yine de sizin için doğru seçim mi? En iyi anlaşma için en iyi mülkü bulduğunuzu ve müzakere becerileriniz veya doğru soruları sorma konusunda endişeleriniz olmadığından emin değilseniz, bir uzmanla çalışmak daha doğrudur.