Gayrimenkul Danışmanı Olmadan Ev Alınır Mı?

Ev satışlarının büyük çoğunluğu, bir emlakçı veya diğer adıyla gayrimenkul danışmanı aracılığıyla gerçekleştirilir. Ancak çoğu kişi bir danışman olmadan ev alınıp alınmayacağınız merak etmekte ve gayrimenkul danışmanı ile çalışmanın avantajlarını öğrenmek istemektedir.

Öncelikle ev satın almak için gayrimenkul danışmanına başvurma gibi bir zorunluluğunuz olmadığını belirtmek gerekir. Aslında, her yıl konut satışlarının yaklaşık yüzde 10 ile 15’i emlakçı olmadan yapılmaktadır. Ancak, bir ev satın alma zamanı geldiğinde gayrimenkul danışmanı ile çalışıp çalışmayacağınıza karar vermeden önce bu durumun avantajlarını anladığınızdan emin olmanız önemlidir.

Gayrimenkul Danışmanı Ne Yapar?

Sizin adınıza tüm işlemleri yürütecek bilgiye ve donanıma sahip bir gayrimenkul danışmanı, ev bulma ve satın alma işlemleri sürecinde size rehberlik etmektedir. Gayrimenkul danışmanları genellikle belirli bir bölgedeki satılık mülkler hakkında bilgi sahibidir. Bu da eğer emlakçı olmadan ev satın alacaksanız hoşunuza gidecek evlerin araştırmasını kendi başınıza yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Beğendiğiniz bir ev bulduğunuzda, ne kadar teklif vermek istediğinize de karar vermeniz gerekir. Yine, bir gayrimenkul danışmanı yerel pazarınıza muhtemelen aşina olduğundan, evin değerini yaklaşık olarak değerlendirmenize yardımcı olabilir. Kendine güvenen bir müzakereci iseniz, bu bir sorun olmayabilir.

Gördüğünüz gibi, bir ev satın almak için bir gayrimenkul danışmanına ihtiyacınız yok, ancak yardım almanız ev satın alma sürecini büyük ölçüde kolaylaştırabilir ve basitleştirebilir.