Evinizi Satarken Doğru Emlakçıyı Nasıl Seçersiniz?

Eviniz muhtemelen sahip olduğunuz en değerli maldır, bu nedenle satış yaparken doğru kişinin bunu gerçekleştirmekten sorumlu olduğundan emin olmak istersiniz. Evinizi satacak doğru emlakçıyı nasıl seçeceğinizi merak mı ediyorsunuz? İhtiyacınız olan cevaplar için okumaya devam edin…

Evinizi Satmak İçin Neden Bir Emlakçıya İhtiyacınız Var?

Emlakçılar, belirli bir uygunluk sınavını geçmeli, etik kurallara uymalı ve lisanslarını sürdürebilmek için yıllık genişletilmiş eğitim kurslarına katılmalıdırlar. Evinizi satmak için bir emlakçıdan yardım alarak, stresi ortadan kaldırabilirsiniz.

Emlakçılar, mülk transfer sürecinin, evinizi kendiniz satmaya çalıştığınızdan daha sorunsuz çalışmasını sağlayacak kadar çok sayıda deneyime ve profesyonel bağlantıya sahiptir. Bu nedenle evinizi hızlı ve en çok paraya satma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

Evinizi satarken doğru bir emlakçı seçmek için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

Arkadaşlarınızdan Yardım Alın

Yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden herhangi biri yakın zamanda bir ev sattıysa, onlara deneyimlerini sormak sizin yararınıza olabilir. Emlakçılarını sevdiler mi? Her şey sorunsuz mu yürüdü? Arkadaşlarımız ve ailemiz genellikle bir emlakçıdaki eksiklikler konusunda bize karşı dürüst olur. Ancak, sevilen birinin tavsiyesine dayanarak emlakçı seçerken her zaman hafifletici koşulları göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin: Onlar sizden tamamen farklı bir yerde mi yaşıyorlar? Bir emlakçının önemsediğiniz birisine uygun olması, sizin için çok uygun olacağı anlamına gelmez.

Deneyimlerini Sorun

Evinizi satacak doğru emlakçıyı seçerken, sizinkine benzer ev satma deneyimi olan birisiyle birlikte çalışmak önemlidir. Ayrıca, finansal durumunuzu anlayan ve mevcut pazar trendlerini sizin avantajınıza yönlendirmenize yardımcı olabilecek biri olması da çok yardımcı olur. Bu nedenle bir emlakçıyla çalışmaya başlamadan önce sormanız gereken bazı iyi sorular şu şekildedir:

Ne zamandır bu işi yapıyorsunuz?

Yeni emlakçılara bir şans vermek güzel. Yine de, pazarda gezinmek ve ev satmak konusunda en az iki yıllık iş deneyimi olan biriyle çalışmak her zaman en iyisidir. Emlakçınız endüstri hakkında ne kadar fazla şey bilirse, mülk transfer sürecinin tamamı o kadar yumuşak olacaktır.

Geçen yıl kaç ev sattınız?

İyi bir emlakçı, özellikle tam zamanlı çalışıyorsa, her zaman çift ​​haneli satış rakamlarına ulaşmış olmalıdır. Sayı 20 ya da daha fazla evden düşükse, sayının bu kadar düşük olmasına neden olan hafifletici durumlar hakkında birkaç takip sorusu sormak iyi bir fikirdir.