En Yaygın Ev Satış Hataları

Bir ev satmak her zaman beklediğiniz kadar kolay değildir. Satıcıların mülklerini haftalarca, ya da aylarca satamadığı durumlarda bazı hatalar yapıldığını anlamak zor değildir. Evinizi daha çekici, hızlı ve doğru fiyatla satma olasılığınızın artması için atmanız gereken çok sayıda adım var.

Ev satıcılarının yaptıkları en yaygın hatalar genellikle hem piyasada hem de satış fiyatında gereken araştırmayı yapmamış olmalarıdır. Verimli bir ev satış süreci, en yaygın ev satış hatalarından kaçınılması ile başlar. Ev satış sürecinde yapılan en yaygın hatalar şu şekildedir:

Doğru gayrimenkul danışmanı ile çalışmıyorsunuz

Çalışmayı seçtiğiniz gayrimenkul danışmanı ev satış deneyiminde önemli bir yere sahiptir. İyi bir danışman, evinizi satış için optimize etmenin her adımında size rehberlik edebilecektir. Ancak, iyi bir iletişimci olmayan veya sizin satışınıza değer vermeyen biriyle çalışıyorsanız, evinizi satma şansını kaçırıyorsunuz demektir. İyi bir gayrimenkul danışmanı bulmak, araştırma ile başlar. Seçim yapmadan önce arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım alın, yorumları okuyun ve birkaç farklı danışman ile konuşun. Bir ev ne kadar uzun süre piyasada kalırsa, değeri de o kadar az olur, bu nedenle eviniz listelendikten sonra gayrimenkul danışmanı değiştirmek zorunda kalmak yerine en iyisini seçmek için zaman ayırmak daha iyidir.

Çok yüksek fiyat

Her satıcı mülkü için en çok parayı almak ister, ancak bazen bu durum duygu ve istek dolu düşüncelerle bulanıklaşır. Eviniz için fiyat kararı verirken yapmanız gereken şey bölgenizdeki benzer evlerin hangi fiyata satıldığını araştırmaktır. İkincil faktörler arasında konum, pazar gücü, yerel talep ve evin durumu bulunur.

Gerekli onarımları ihmal ediyorsunuz

Evinizi satışa koymadan önce ihtiyaç duyduğu küçük ve büyük onarımları üstlenmenin maliyeti yüksek olsa da, kesinlikle hızlı bir satış yapma şansınızı artıracaktır. Küçük şeyler bile, çoğu zaman satış yapmanızı engelleyebilir. Çünkü alıcılar mevcut sahiplerin mülk ile iyi ilgilenmediğini hissettirir.

Yılın yanlış zamanında satışa çıkardınız

Konut piyasası yıl boyunca büyür, ilkbaharda çok fazla alıcı talebi görülürken, sonbahar ve kış sonunda da çok daha az görülür. Yılın yanlış zamanında evi satışa çıkarmak büyük bir ev satış hatasıdır.

Satış konusunda ciddiyseniz, evinizi hızlı ve kolay bir satış için optimize etmeyi başararak durumu tehlikeye atmak istemezsiniz. Yukarıda belirtilen ev satış hatalarından kaçınmamak size zaman, para ve stres açısından büyük maliyet getirir. En önemlisi ise ev satışı için bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmaktır. Bir yardımcınız olursa hatalardan kaçınmanız da o kadar kolay olur.