Covid-19 Salgını Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan Coronavirüs salgını, tüm sektörlerle beraber emlak sektörünü de derinden etkiledi. Coronavirüs sebebiyle konut satışlarında yüzde 60’lık düşüş yaşandı. Bu sebeple konut satma ve satın alma işlemlerinde de geleneksel yöntemlerden ziyade koşullara uygun dijital yöntemler uygulanmaya başlandı.

Yeni İhtiyaçlar Doğuyor

Bu süreçte insanların konut satın alırken öncelikli olarak düşündüğü etkenler; konutun inşaatında kullanılan malzemelerin virüsü ve bakteriyi engelleyecek düzeyde olması ve akıllı ev sistemi sayesinde evlerde fiziksel temasın en az düzeyde olması. Dolayısıyla ev satın alacak kişinin geçmişteki kriterleri değişim gösteriyor ve sürece uygun yeni ihtiyaçlar doğuyor.

Konut Fiyatlarında Fırsat Dönemi!

Emlak ve Gayrımenkul sektöründe Coronavirüs sebebiyle alım satım açısından ciddi bir yavaşlama var. Kredi kullanımının azaldığı bu süreçte insanlar emlak konusunda temkinli davranmak istiyor. Alım satım işlemlerinin yavaşlaması sektör için bir kriz olmakla beraber aynı zamanda bir fırsatın da eşiği haline geliyor. Konut talebinin azalmasıyla birlikte likidite ihtiyacı arttığı için konutlarda indirimler ve fırsatlar olacaktır. Likidite ihtiyacı, firmanın çalışanına ödeyeceği maaş ve anamal ödemesi açısından büyük önem taşıyor. Tabii ki gayrımenkulün konutu nakde dönüştürme ihtiyacı, alıcı için pazarlık olasılığını artırıyor.

Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Süreci atlatmak ve likidite ihtiyacını karşılamak için emlak sektöründe ciddi fırsatlar olacağı öngörülüyor. Ancak Coronavirüs salgınının ülkede etkisinin yakın zamanda azalması ihtimaliyle birlikte vatandaşın uygun kredi imkanları ile konut sahibi olması ihtimali de doğuyor. Bir yandan Coronavirüs süreci uzarsa vatandaş bir süre daha temkinli olmaya devam edecektir ve konut fiyatlarında değer kaybı yaşanacaktır.