12 Ay Ödemesiz Kredi Fırsatı

Koronavirüs tehdidinin azalmasından kaynaklı normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte konut alım-satım işlemlerinde de önemli değişiklikler yapılmaya başlandı. Pandemi sürecinin ortalarında konut satışlarında %60 oranında düşüş yaşanmıştı. Buna karşın normalleşme ile birlikte kamu bankaları, konutlarda 12 aya kadar ödemesiz ve 15 yıla varan vade imkanı sunuyor. Bu konut kredisi, tarihi ve uzun zamandır karşılaşılmayan bir nitelik taşıyor.

Bu kredi imkanları birinci el, sıfır ve ikinci el konutlara göre değişiklik gösteriyor. Kredi imkanı ile sıfır konut almak için belirlenen ödeme planına göre 180 ay vadeli 100 bin liralık kredi 12 ay geri ödemesiz şekilde tercih edilirse toplamda 171 bin 184 lira bir ödemesi olacak. Eşit taksit tercih edilirse yine aynı koşullarda geri ödeme 168 bin 709 lira olacak. İkinci el konutlarda ise 100 bin liralık kredide 12 ay ödemesiz yöntem tercih edildiğinde 183 bin 925 lira bir ödeme olacak. Eşit taksitli ikinci el kredide ise yine aynı koşullarda ödeme toplamda 181 bin 285 lira olacak.

En Düşük Kredi Faiz Dönemi!

Konut kredilerinde uzun yıllar sonra ilk defa görülen ve hem alıcıyı hem satıcıyı sevindiren bir faiz oranıyla karşı karşıya gelindi. Konut kredi paketi kapsamında ikinci el konut kredilerinde faiz oranı 0.74 olurken sıfır konut için belirlenen 0.64 faiz oranı, tarihi bir fırsat yaratıyor. En son Mayıs 2013’te 0.69’un altına inen konut kredi faizi, bu dönemdeki iniş ile en düşük konut kredi faizi olarak kayıtlara geçiyor. Bu konut kredi başvuruları ise kamu bankalarına yapılabilecek.

Pandemi sürecinde ciddi zorluklar yaşayan inşaat ve gayrımenkul emlak sektörü, bu konut kredisi imkanları ile canlanmaya başlayacak. Bir yandan kamu bankaları öncülüğünde gerçekleşen konut indirimleri, özel bankaların da konut kredisi indirimi yönünde adımlar atacağını gösteriyor. Hem 2 Haziran’da başvuruları başlayan kamu bankalarının konut kredisi fırsatları, hem özel bankaların sürece ilişkin hamleleri, hem de gayrımenkul ve inşaat sektörünün bu gelişmeler doğrultusunda atacağı adımlarla birlikte sektörel olarak daha ciddi bir iyileşme ve canlanma bekleniyor.